Not a member yet?
Subscribe Now!

2014 PG 16u Florida State Championship

All Tournament Team

TeamNameGradPosHometownHigh School
SWFL 16U Navy (#7) Robb Adams 2017 LHP Arcadia, FL Desoto County
Scorpions Orlando 2016 Purple (#5) Nick Allen 2016 3B IF, OF Orlando, FL Timber Creek
FTB Sarasota (#6) Matthew Ambrosino 2016 LHP Bradenton, FL Lakewood Ranch
Orlando Diamond Dawgs (#9) Bradley Anis 2015 SS Ocoee, FL  
BPA 16U White (#1) Isaiah Arana 2015 OF Orlando, FL Timber Creek
MPi 16U (#27) Tyler Arp 2016 OF Miami, FL  
Predators Baseball (#25) Jarrett Backus 2017 3B Apopka, FL  
PBA Royal (#1) Tanner Beatty 2016 1B RHP Port Charlotte, FL Port Charlotte
FACTR 16U (#3) Marco Benedettini 2017 OF Palm Harbor, FL Calvary Christian
BPA 16U White (#28) Andrew Bernstine 2016 RHP Ocoee, FL Ocoee
FTB Max Bats (#19) Bo Bichette 2016 MIF Tierra Verde, FL Lakewood
Scorpions Jacksonville Underclass (#6) Blake Bodin 2016 RHP St. Augustine, FL Bartram Trail
FTB Max Bats (#44) Josh Bonynge 2016 MIF Sarasota, FL Cardinal Mooney
Florida Tornadoes (#4) Connor Brady 2017 RHP Parkland, FL Marjory Stoneman Douglas
Scorpions South Underclass (#6) Corey Brightman 2016 LHP OF, 1B Port Charlotte, FL Port Charlotte
FTB Sarasota (#10) Edgar Brito 2017 3B Saint Cloud, FL Lake Nona
Port Orange Baseball Club (#14) Blake Brown 2017 2B Port Orange, FL New Smyrna Beach
North Florida Storm 16U Grey (#8) Micheal Buelman Jr 2016 RHP Titusville, FL Rockledge Senior
MPi 16U (#36) Dylan Carter 2016 RHP UT Miami, FL Miami Springs Senior
Scorpions Orlando 2016 Purple (#9) Jared Cenal 2016 RHP 1B, 3B Tampa, FL Tampa Catholic
Cape Thunder (#9) Dante Ciminati 2016 SS Cape Coral, FL Island Coast
Scorpions South Underclass (#14) Jaryd Clary 2016 OF LHP Englewood, FL Lemon Bay
South Florida Sting (#9) Michael Cortelli 2016 RHP Davie, FL American Heritage
Xtreme Baseball Navy (#22) Trevor Cramer 2016 OF Cape Coral, FL Bishop Verot
All American Prospects (#42) Trevor Cruz 2017 RHP Vero Beach, FL Vero Beach
Beyel Brothers Bulldogs (#3) Austin Dennis 2015 SS Rockledge, FL Rockledge Senior
Florida Tornadoes (#11) TJ Densmore 2016 RHP Coral Springs, FL Coral Glades
Xtreme Baseball Navy (#12) Matthew Doden 2015 RHP Lehigh, FL Riverdale
Tampa Terror East (#15) Luis Duran 2016 RHP Tarpon Springs, FL East Lake
FACTR 16U (#13) Tim Elko 2017 1B Lutz, FL Hillsborough
FTB Sarasota (#20) Jordan Ely 2016 LHP 1B Bradenton, FL Manatee
Elite Squad 16U Slugger (#1) Alex Erro 2016 SS 2B Miami, FL Gulliver Schools
Port Orange Baseball Club (#10) Zachary Esclavon 2017 RHP New Smyrna Beach, FL  
FTB Sarasota (#9) Joaquin Estrada 2016 SS Orlando, FL Olympia
PBA Black (#24) Christian Faldetta 2016 2B RHP Punta Gorda, FL Charlotte
Cape Thunder (#11) Cameron Farmer 2015 OF Cape Coral, FL Ida Baker
PBA Black (#18) Trey Fields 2017 MIF RHP, C Englewood, FL Lemon Bay
PTI Maniacs (#9) Jared Finger 2016 RHP 3B Lithia, FL Newsome
FTB Sarasota (#8) Justin Fischer 2016 OF RHP, 3B Bradenton, FL Lakewood Ranch
Elite Squad 16U TPX (#24) David Flores 2016 OF Plantation, FL Western
Cape Thunder (#44) Andres Fonseca 2016 RHP Cape Coral, FL Ida Baker
FACTR 16U (#20) Keegan Galloway 2017 RHP Indian Rocks Beach, FL St Peters Boys
Tampa Terror West (#13) Colton Gordon Zimring 2017 LHP St. Pete Beach, FL Lakewood Ranch
Team Tampa Bay 16U (#23) Jordan Gott 2016 LHP Tampa, FL Freedom
BPA 16U White (#6) Zachary Grabbe 2017 RHP Oviedo, FL Hagerty
Cape Thunder (#25) Kenny Gutierrez 2015 C Cape Coral, FL Ida Baker
Scorpions South Underclass (#22) Jake Hale 2016 OF St. Petersburg, FL Northeast
SWFL16 U (#2) Justin Hartshorne 2016 SS North Port, FL North Port
Tampa Terror West (#12) Bradley Hession 2016 3B Odessa, FL Steinbrenner
FTB Max Bats (#22) Travis Hosterman 2016 LHP Oviedo, FL Hagerty
Scorpions Orlando 2016 Purple (#6) Brock Howard 2016 MIF SS St. Cloud, FL Harmony
PBC Gameday Elite 16U (#14) Max Howard 2017 SS West Palm Beach, FL  
Scorpions South Underclass (#3) Damon Irivis 2016 OF Lake Wales, FL Lake Wales Senior
Elite Squad 16U Slugger (#29) Jorge Iza 2016 3B SS Key Biscayne, FL Florida Christian
Florida Surge (#8) Travis Jacklin 2015 SS Royal Palm Beach, FL Royal Palm Beach
Scorpions South Underclass (#4) Caleb Jackson 2016 C Bradenton, FL Lakewood Ranch
Tampa Terror West (#10) Christian James 2016 RHP Tarpon Springs, FL East Lake
Scorpions South Underclass (#10) Josh Jano 2017 C OF, 1B Lakeland, FL McKeel Academy of Technology
FTB Max Bats (#88) Clayton Jeffries 2015 LHP Lakeland, FL George W. Jenkins
SCBA Mizuno (#86) Hunter Johnson 2016 LHP Sarasota, FL Booker
SCBA Mizuno (#8) Andrew Jones 2016 RHP Sarasota, FL Sarasota
Florida Pokers Underclass Navy (#8) Noah Kaplan 2016 RHP Coral Springs, FL J. P. Taravella
South Tampa Prospects (#4) Casey Keller 2016 RHP Tampa, FL Berkeley Preparatory
Scorpions Orlando 2016 Purple (#13) Ethan Koehler 2016 LHP 1B Ocoee, FL West Orange
Orlando Diamond Dawgs (#18) Matt Krumwiede 2017 RHP Apopka, FL Lake Brantley
Florida Tornadoes (#11) Cameron Krzeminski 2016 OF Coral Springs, FL St Thomas Aquinas
Scorpions South Underclass (#13) Jaret LaCagnina 2016 LHP Naples, FL Naples
Xtreme Baseball Navy (#34) Tyler Lala 2017 2B Tampa, FL Tampa Catholic
Beyel Brothers Bulldogs (#61) Colman LaRoche 2016 2B Indian Harbor Beach, FL Melbourne Central Catholic
SCBA Mizuno (#54) Brooks Larson 2017 3B Sarasota, FL Sarasota
PBA Black (#5) Brandt Little 2016 SS UT Port Charlotte, FL Port Charlotte
SWFL 16U Navy (#21) Kevin Long 2017 1B Bonita Springs, FL Estero
Xtreme Baseball Navy (#4) Giovany Lorenzo 2017 C Fort Myers, FL Cypress Lake High School
Florida Tornadoes (#14) Kevin Manzanet 2017 C Lake Worth, FL Forest Hill Community
PBA Black (#12) Michael Marcelak 2016 SS RHP Fort Myers, FL Evangelical Christian
FTB Sarasota (#2) Tyler Mattes 2016 RHP OF Lakewood Ranch, FL Lakewood Ranch
Elite Squad 16U Slugger (#52) Jagger McCoy 2016 LHP 1B Boca Raton, FL Boca Raton Community
South Tampa Prospects (#5) Killian McCray 2017 SS Tampa, FL  
Team Tampa Bay 16U (#12) Scott McGuire 2016 C Tampa, FL Wharton
Florida Surge (#42) Paul Mcintosh 2016 C Miramar, FL Dade Christian
Florida Surge (#2) Myles McKisic 2016 MIF Delray Beach, FL American Heritage
Xtreme Baseball Navy (#15) Christian Menendez 2016 1B Cape Coral, FL Ida Baker
BPA 16U White (#7) Austin Miller 2016 C Oviedo, FL Oviedo
Tampa Terror East (#27) Bryce Moecklin 2016 RHP Tarpon Springs, FL East Lake
FTB Sarasota (#55) Chase Montanez 2016 C Orlando, FL East River
Predators Baseball (#23) Matt Morgan 2017 OF Windermere, FL Lake Highland Preparatory
North Florida Storm 16U Grey (#53) Tyler Morgan 2016 LHP Lake City, FL Columbia
Tampa Terror West (#22) Sean Murtha 2017 C New Port Richey, FL River Ridge
PBA Black (#22) Will Nelson 2016 SS RHP, C, UT Arcadia, FL Desoto County
Mosteel Baseball (#22) Chauncey Nuñez 2017 OF Miami, FL Slam Charter
SWFL 16U Navy (#19) Charles Oberst 2015 C Clearwater, FL Indian Rocks Christian
Florida Surge (#5) Zach Odell 2016 OF Royal Palm Beach, FL Royal Palm Beach
Cape Thunder (#27) Hunter Oleary 2015 3B Cape Coral, FL Ida Baker
All American Prospects (#15) Brett Oliver 2017 OF Port Saint Lucie, FL Fort Pierce Central
SWFL Bombers 16U Select (#6) Jeffrey Pelletier 2017 OF Naples, FL Palmetto Ridge
Beyel Brothers Bulldogs (#4) Michael Pineda 2016 C New Port Richey, FL River Ridge
Elite Squad 16U TPX (#60) Jacob Pino 2016 OF Fort Lauderdale, FL American Heritage
Beyel Brothers Bulldogs (#33) Matthew Portis 2015 SS Sebring, FL Sebring
Florida Pokers Underclass Navy (#4) Rhett Rampinelli 2016 SS Lakewood Ranch, FL Lakewood Ranch
SWFL16 U (#4) Matt Ranson 2016 RHP Port Charlotte, FL Charlotte
Florida Surge (#1) Zach Retzler 2016 RHP Royal Palm Beach, FL Royal Palm Beach
Beyel Brothers Bulldogs (#17) Chris Reynolds 2015 LHP Titusville, FL Titusville
FTB Sarasota (#7) Michael Richey 2016 C RHP Cape Coral, FL Bishop Verot
SWFL 16U Navy (#22) Casey Ritenburg 2016 RHP Arcadia, FL Desoto County
PBC Gameday Elite 16U (#5) Shane Roberts 2017 RHP Jupiter, FL William T. Dwyer
Scorpions South Underclass (#17) Jose Rodriguez 2016 LHP Naples, FL Palmetto Ridge
MPi 16U (#15) Ralph Rodriguez 2016 SS Miami, FL  
SWFL Bombers 16U Select (#18) Blake Roxberry 2016 1B Naples, FL Gulf Coast
PBA Black (#1) Tyler Russo 2015 RHP Cape Coral, FL North Fort Myers
Port Orange Baseball Club (#27) Juan Sanchez 2016 LHP Port Orange, FL  
South Tampa Prospects (#24) Price Sartor 2017 RHP Tampa, FL Jesuit
FACTR 16U (#8) Jonah Scolaro 2017 LHP Tampa, FL Durant
Scorpions Orlando 2016 Purple (#3) Blake Seeley 2016 MIF 2B Port Orange, FL Spruce Creek
Florida Pokers Underclass Navy (#14) Hunter Sellers 2016 3B Key West, FL Key West
Elite Squad 16U TPX (#10) Dalton Senger 2016 RHP C, 3B Boca Raton, FL Boca Raton Community
C.S.Clippers (#1) Kyle Shay 2016 RHP Coral Springs, FL Marjory Stoneman Douglas
Scorpions South Underclass (#11) Sean Shearman 2016 OF RHP, C Fort Myers, FL Fort Myers
TAMPA THRESHERS (#22) Garrett Sheppard 2017 C Tampa, FL Jesuit
Elite Squad 16U TPX (#5) Josh Shrouder 2016 SS SS Coconut Creek, FL Cardinal Gibbons
Xtreme Baseball Navy (#33) Daniel Simons 2017 RHP Avon Park, FL  
BPA 16U Black (#23) Victor Sone 2016 RHP Kissimmee, FL Osceola
BPA 16U White (#24) Zakary Sousa 2017 OF Orlando, FL Timber Creek
SWFL16 U (#23) Jordan Spicer 2015 RHP Hialeah, FL St Thomas Aquinas
South Tampa Prospects (#93) Chase Staley 2017 LHP Tampa, FL  
South Tampa Prospects (#3) Matthew Steckel 2016 2B Tampa, FL Robinson
FTB Sarasota (#22) Spencer Stevens 2016 RHP Lakewood Ranch, FL Cardinal Mooney
SWFL16 U (#9) Bobby Stewart 2016 LHP Naples, FL Naples
BPA 16U Black (#8) Harry Storch 2017 RHP Orlando, FL University
Team Tampa Bay 16U (#25) Garrett Thompson 2017 C 3B Tampa, FL Tampa Bay Technical
Florida Tornadoes (#9) Hunter Torre 2016 OF Sunrise, FL  
All American Prospects (#24) Brandon Torres 2016 3B Port Saint Lucie, FL  
Florida Surge (#6) JT Turley 2017 LHP Bradenton, FL IMG Academy
SWFL16 U (#11) Zac Uecker 2016 LHP North Port, FL North Port
Boca Thunder Baseball 16U (#55) Mathew Urbanek 2016 RHP Boca Raton, FL Pope John Paul II
Cape Thunder (#7) Gabriel Villaverde 2016 C Cape Coral, FL Ida Baker
FTB Max Bats (#23) Owen Von Esslinger 2016 C Palm City, FL Martin County
Team Tampa Bay 16U (#4) Zach Ware 2016 1B RHP Land O' Lakes, FL Land O Lakes Christian
FTB Sarasota (#6) Kevin Wegielnik 2015 1B LHP Fort Myers, FL Cypress Lake
O-City Orioles 16U (#3) Alex Wiederhold 2017 RHP Winter Park, FL Homeschool
O-City Orioles Underclass (#9) Zac Williams 2017 SS Winter Park, FL  
Cape Thunder (#1) Gianni Williams 2016 2B Cape Coral, FL Ida Baker
FACTR 16U (#19) Peyton Woble 2016 OF Tampa, FL Alonso
BPA 16U White (#3) Jacob Wood 2016 RHP Oviedo, FL Oviedo